Для того, щоб привернути увагу суспільства до важливості рослинного світу в екосистемі планети Організація Об’єднаних Націй оголосила 12 травня – Міжнародним днем здоров’я рослин. Цей день присвячений підвищенню обізнаності про важливість здоров’я рослин для продовольчої безпеки, здоров’я людини та навколишнього середовища. Мета полягає в донесенні до громадськості розуміння важливості дослідження та захисту рослин для розвитку сільського господарства, виробництва якісних продуктів харчування та продукції рослинного походження, а також важливої ролі рослин у збереженні навколишнього природного середовища, щоб підвищити глобальну обізнаність про те, як захист здоров’я рослин може допомогти покласти край голоду, зменшити бідність, захистити біорізноманіття та прискорити економічний розвиток.
Основні причини встановлення Дня здоров’я рослин полягають у тому, що рослини є основою життя на планеті Земля. Здорові рослини відіграють надзвичайно важливу роль в збереженні здорового довкілля. Від них залежить і наше здоров’я, і здоров’я нашої планети. Вони виробляють 98% кисню, яким ми дихаємо, складають 80% їжі, яку ми споживаємо. Рослини тісно пов’язані з людиною, її діяльністю та іншими живими істотами. Кисень і їжа які ми отримуємо від рослин, дають нам необхідну енергію, щоб рости, розвиватися і рухатися.
Опіка рослин є важливим елементом екологічного розвитку та забезпечення життєвої активності на планеті. Здоров’я рослин має вирішальне значення також і для сільського та лісового господарства. Захист рослин від шкідників та хвороб з економічного погляду набагато ефективніший, ніж усунення наслідків повномасштабних надзвичайних ситуацій, пов’язаних зі здоров’ям рослин. Нерідко шкідники та хвороби рослин після того, як вони адаптувалися, викоренити неможливо, а на боротьбу з ними йде багато засобів, коштів та часу. Тому, завчасно організований захист рослин від шкідливих організмів є кращим, ніж боротьба з надзвичайними ситуаціями.
Здорові рослини мають важливе значення для продовольчої безпеки, оскільки вони забезпечують необхідні поживні речовини для споживання людиною та годівлі тварин. Вони також сприяють виробництву біопалива, ліків та інших основних продуктів. День здоров’я рослин нагадує про необхідність збереження та захисту рослинного світу для майбутніх поколінь. Адже рослини становлять 80% їжі, яку споживає людство. Тому ризики втрати врожаїв через спалахи розвитку шкідників та хвороб рослин, занесених при міжнародних перевезеннях з нехтуванням міжнародних стандартів фітосанітарних заходів, можуть бути занадто небезпечні для продовольчої безпеки у світі. За повідомленням Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (Food and Agriculture Organization. FAO) щорічно внаслідок впливу небезпечних шкідливих організмів рослин втрачається до 40% урожаю сільськогосподарських культур. Як наслідок, мільйони людей не мають достатньої кількості продуктів харчування.
Сучасне життя створює все більше загроз для здоров’я рослин. З’являються нові території, де розповсюджуються шкідливі організми рослин. Міжнародні подорожі та торгівля призводять до поширення шкідників, хвороб та бур’янів по світу, завдаючи великої шкоди місцевим рослинам та середовищу. Кожен відіграє свою важливу роль. До прикладу, мандрівники повинні бути обережними, беручи з собою рослини та рослинні продукти. Відповідальні особи в транспортній галузі повинні переконатися, що кораблі, літаки, вантажні автомобілі та потяги не перевозять шкідливі організми на нові території. Уряди країн повинні посилити свою підтримку національним та регіональним організаціям захисту рослин, які стоять на першій лінії захисту території від занесення небезпечних шкідливих організмів рослин.
Зміни клімату та діяльність людини змінили екосистеми, стали причиною зменшення біорізноманіття, з’явилися нові технології. У сучасних інтегрованих системах захисту рослин, провідним є хімічний метод. Ця тенденція на тривалий час збережеться і в майбутньому, оскільки науково обґрунтоване застосування пестицидів, порівняно з іншими засобами захисту від шкідливих організмів, забезпечує його високу біологічну і економічну ефективність. Сучасні технології вирощування сільськогосподарських культур передбачають застосування пестицидів з урахуванням економічного порогу шкодочинності, що значно зменшує пестицидне навантаження до довкілля
Міжнародні подорожі та торгівля спричиняють появу шкідників і хвороб (карантинних організмів) у місцях, де раніше вони не зустрічалися. Забезпечення здоров’я рослин важко переоцінити для повноцінного життя на землі, тому кожна країна cвіту повинна вживати всі можливі заходи, спрямовані на захист здоров’я рослин. Станом на сьогодні в Україні збереження здоров’я рослин є складним процесом, а іноді і небезпечним викликом для всіх спеціалістів в галузі рослинництва.
Широкомасштабні бойові дії перешкоджають здійснювати необхідні фітосанітарні заходи в регіонах нашої країни. Через загрозу життю та здоров’ю людей на територіях засмічених вибухонебезпечними предметами (мінами, нерозірваними снарядами та набоями) не здійснюються заходи спрямовані на запобігання проникненню та розповсюдження регульованих шкідливих організмів.
Водночас міжнародна торгівля суттєво збільшилася за останнє десятиліття, це призводить до зростання ризику швидкого поширення шкідників, хвороб, фітонематод та бур’янів по всьому світі, завдаючи великої шкоди місцевим рослинам та середовищу. Щоб піклуватися про рослин, не обов’язково бути фахівцем чи офіційним представником держави.
А що може зробити кожен з нас щоб підтримати здоров’я рослин?!
• Додай зелені навколо себе! Весь рослинний світ створює тінь, очищає повітря, охолоджує міський ландшафт та знижує забруднення водойм. Запобігай поширенню шкідників, використовуючи лише сертифіковане насіння та саджанці, вільні від шкідників.
• Застосовуй екологічно чисті методи боротьби зі шкідливими організмами, включаючи ті, які базуються на біологічних підходах, які не вбивають запилювачів, а також корисних комах і організмів.
• Користуйся перевагами сучасних цифрових технологій, мобільних додатків і програмного забезпечення, щоб отримати доступ до інформації про те, як запобігти поширенню шкідників і хвороб рослинам і боротися з ними.
Комплексне забезпечення здоров’я рослин має величезне значення для підтримки життя на землі, і кожен з нас має нести відповідальність та відігравати свою роль в житті суспільства і живої природи в цілому.