Органічне землеробство – це спосіб вирощування сільгосппродукції, при якому виробники не лише дбають про максимізацію врожаю, а й приділяють увагу якості ґрунту, збереженню екології та біорізноманіття. Такий підхід позитивно позначається на врожаях та в довгостроковій перспективі дозволяє скоротити вкладення в сільськогосподарську хімію.
Головною особливістю органічного землеробства є застосування екологічно безпечних засобів боротьби зі шкідниками та добрив, отриманих на натуральній основі (переважно з відходів тварин та рослин). Одним з аспектів підходу є дотримання сівозміни, а також вирощування азотфіксувальних покривних культур, що дає змогу підвищити родючість ґрунту природним чином.
Принципи органічного землеробства полягають у тому, щоб дозволити природі підтримувати баланс. Втручання людини обмежене застосуванням засобів натурального походження, проте від нього не можна відмовитися. Агровиробнику знадобиться:
1. Правильна підготовка ґрунту. Вона полягає в дотриманні правил сівозміни, обробітку культур, здатних покращити якість землі, а також у відмові від глибокої щорічної оранки, що дозволяє знизити ризик ерозії ґрунту. У землю не вносять агрохімію, відповідно в результаті згодом у ній починають нормально функціонувати організми, продукти життєдіяльності яких є їжею для культурних рослин.
2. Вибір посадкового матеріалу. Насіння, яке використовується для вирощування органічної сільгосппродукції, не обробляється хімічними протруйниками перед посадкою. Одним із доступних методів підготовки є застосування зерноочисного обладнання. З його допомогою вдається прибрати з посівного матеріалу пил, забруднення та рослинні рештки, а також відкалібрувати зерно, видаливши пошкоджене або дрібне.
3. Здійснення обробки в процесі вирощування культурних рослин. На відміну від традиційного методу вони проводяться за допомогою обмеженого переліку дозволених препаратів. Агрохімія може містити безпечні хімічні сполуки, а також культури бактерій, здатні пригнічувати різноманітні захворювання рослин та покращувати родючість ґрунтів.
Органічне виробництво в Україні регулюється Законом України «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції». Впровадження принципів органічного землеробства – перспективний шлях як для окремих фермерів, так і для людства загалом. Підтримка природного балансу дозволяє відповідально ставитися до споживання природних благ, зберігати природу, задовольняючи потреби людей у якісних харчових продуктах.
Провідний фахівець відділу контролю
у сфері насінництва, розсадництва та
якості зерна Головного управління
Держпродспоживслужби в Одеській області Сергій Антонюк