Амброзія полинолиста – один з небезпечних карантинних бур’янів. Це однорічна рослина родини складноцвітних. Через свою виняткову шкодочинність, негативний вплив на здоров’я людей амброзія посідає одне з перших місць серед злісних бур’янів.     

Амброзія полинолиста розмножується лише насінням, котре утворюється в великій кількості. Невеликі рослини продукують 50–3000 насінин, добре розвинуті можуть давати до 40 тис. За сприятливих умов сходи її можуть з’являтися впродовж всього вегетаційного періоду.  Насіння  переноситься на значні відстані водними потоками , вітром, птахами, для яких насіння амброзії є кормом, на колесах транспортних засобів, на взутті людей.
Рослина  приносить багато шкоди:
1.Виснажує і висушує грунт.
2.Затінює культурні рослини.
3.Витісняє лугові трави.
4.Псує смак молока у корів.
5.Викликає у людини алергію.
Алергічна реакція
Алергологи вважають крихітний пилок амброзії одним з найбільш агресивних алергенів, який поряд з алергічною реакцією здатний викликати і астму. Алергічна реакція настає при концентрації 25 зерняток пилку на 1 м3 атмосферного повітря. А одна добре розвинена рослина дає до декількох мільйонів зерняток пилку. При тому, для контакту з алергеном зовсім не обов’язково, щоб амброзія росла на власній ділянці або пустирі поблизу. Під час потужних атмосферних циклонів, що супроводжуються сильними вітрами, пилок амброзії може долати величезні відстані.
Симптоми реакції
Симптоми реакції на амброзію подібні до симптомів, викликаних будь-яким пилком дерев і трав, коли він потрапляє в організм або вступає в контакт із шкірою. Найбільш поширені з них:
– нежить;
– свербіж та почервоніння очей;
– сльозоточивість;
– свербіж шкіри;
– кашель або хрипи;
– біль або першіння в горлі.
Амброзія виділяє ефірні олії, що викликають сильний головний біль.
У період цвітіння серед населення спостерігається масове алергійне захворювання, відоме за назвою «осіння сінна лихоманка» або «амброзійний поліноз». Пилок амброзії, потрапляючи в очі, ніс, бронхи, викликає сльозотечу, погіршує зір, підвищує температуру, викликає запалення оболонок верхніх дихальних шляхів, приводить до приступів бронхіальної астми. Лікування такої алергії довге і складне.
Винищування амброзії до її цвітіння дозволяє знизити, а найчастіше і виключити розвиток полінозу. Шкідливість амброзії в тому, що тричі скошена вона все рівно встигає заколоситися і випустити насіння. Боротися з амброзією просто: можна її виполоти, обробити інсектицидами, висмикнути з коренем, головне – робити це регулярно на своїй ділянці.
Комплексна боротьба з амброзією передбачає проведення:                                                                                                                                        – фітосанітарних заходів: контроль за фітосанітарним станом підкарантинної продукції, сертифікація такої продукції, локалізація вогнищ бур’яну, запровадження і скасування карантинного режиму. Впровадження карантинного режиму передбачає проведення комплексу заходів, спрямованих на ліквідацію вогнищ амброзії і попередження її подальшого розповсюдження.
– агротехнічних (ліквідаційних) заходів: застосування гербіцидів, створення агрофітоценозів, механічне скошування тощо. На території з карантинним режимом здійснюється комплекс спеціальних карантинних заходів, спрямованих на знищення вогнищ карантинного бур’яну та запобіганню його подальшого розповсюдження.
Враховуючи велику шкоду амброзії полинолистої як для сільського господарства, так і для здоров’я людей, боротьба з нею є одним з найважливіших завдань всіх землекористувачів. Порушення вимог відносно виконання фітосанітарних заходів щодо знищення амброзії полинолистої спричиняє за собою накладення штрафів як на посадових осіб, так і на громадян згідно ст. 105 Кодексу України «Про адміністративні правопорушення».